
Nytt kjøkken ved Entoto-skolen
Kjøkkenet ved Entoto Freedom School i Addis Abeba var overmodent for renovering, og Gatefolkets styre bevilget inntil 200.000 kroner til nytt kjøkken ved skolen i tillegg til mindre arbeider ved prosjektets guttehjem.
Bildet: Slik ser det nye kjøkkenet ut ved Entoto Freedom School.
Vår samarbeidsorganisasjon Bright Star forsyner barna ved våre to skoler i Addis Abeba med frokost og lunsj hver dag. Totalt er det snakk om 800 porsjoner med mat daglig. Fram til nå har kjøkkenpersonalet laget mat i store jerngryter der ved har vært varmekilden.
Driftsingeniør og styremedlem i Gatefolket, Gunnar Alvin, fikk med seg to kolleger Oslo Bygg KF, Richard og Simon, og kunne i løpet av ei drøy ukes intenst arbeid overlevere et nytt og moderne kjøkken til ansatte og elever ved Entoto Freedom School.
Stort og fint kjøkken
Det nye kjøkkenet er på nærmere 100 kvadratmeter, og i tillegg ble det også etablert et utvendig grovkjøkken på 20 kvadratmeter. Medarbeidere i Bright Star sto for det meste av de rent bygningsmessige arbeidene under ledelse av prosjektleder Wundo, mens trioen fra Gatefolket tok seg av de tekniske installasjonene. En betydelig del av utstyret ble sponset av norske VVS-leverandører, noe som borget for solid kvalitet.
Nordmennene etablerte bunnledninger for avløp fra to nye kjøkkenbenker i tillegg til sluk i gulvet og lufting. De la også opp alle vannledninger til kjøkkenbenkene, samt vann til grovkjøkkenet. To nye varmtvannsberedere ble også montert. Solide kjøkkenkummer, en gasskomfyr, en stekeovn og et stort kjøleskap ble kjøpt lokalt i Addis Abeba.
Stor dugnadsinnsats
Over- og underskap på kjøkkenet ble produsert og montert av en lokal snekker. Flisleggingen ble utført av den etiopiske dugnadsgjengen under ledelse av Wundo.
Hele sanitæranlegget, som ble etablert ved Entoto-skolen ble også kvalitetssikret i løpet av prosjektperioden. På guttehjemmet ble det montert nye dusjer, toaletter og servanter og dessuten fikset opp i tette avløp.
Selv om det ble noe mer arbeid enn planlagt holdt likevel budsjettet på 200.000 kroner. Selve kjøkken-prosjektet kom på 115.000 kroner med utstyr, reise og opphold. 85.000 kroner ble benyttet som tilskudd til de bygningsmessige arbeidene, elektrisk anlegg og reparasjoner ved skolen og guttehjemmet.